Jdi na obsah Jdi na menu
 


Učebňa STAROSTLIVOSTI O ZÁZRAČNÉ TVORY

Obrazek"Starať sa o tvory, ktoré potrebujú našu pomoc." Presne toto je náplň tohto predmetu. Medzi študentov zapísaných na predmet sa rozdelia noví prváci, ktorým budú starší študenti pomáhať. Prvákov oboznámia s pravidlami a pomôžu so všetkým, čo bude treba. Viac sa dozviete po zapísaní napredmet.

 

 

Žiaci ktorý sú prihlásený na tento predmet:

 

 

 

Domáce úlohy:

Domáce úlohy si píšte do zošita ktorý nájdete v profile.

1. ročník:Naučiť sa čo najviac o drakoch a napísať si niečo o nich do zošita.

2.ročník:

3.ročník:

4.ročník:

5.ročník:

6.ročník:

7.ročník:

 

Učivo 1.ročník:

Drak je mýtické zviera vyskytujúce sa v mnohých kultúrach.

Na rozdiel od bežne zaužívaných predstáv nie je možné problematiku drakov zhrnúť do predstavy rozprávkového draka a to dokonca ani jeho podobu. Predstavy o vzhľade draka prešli mnohými premenami, a preto jediné, čo je možné s istotou tvrdiť je, že ide o tvora s jednou hlavou. Drakom s viacerými hlavami sa hovorí saňe, čo pochádza z češtiny. Zjavne drakom s najvyšším počtom hláv bol stohlavý Ládón, naproti tomu čínske draky sú zásadne jednohlavé. Niektoré draly chrlia oheň, no vyskytujú sa aj zmienky o drakoch ktoré chŕlia mrazivý vzduch, kyselinu, či dokonca paru.. Ďalším problémom opisu predstavy draka spočíva v krídlach. Drak mohol mať, spravidla netopierie krídla, ale z rôznych bájí je známe značné množstvo drakov bez krídel. Dokonca nie je možné presne povedať, koľko nôh mohol mať drak v ľudských predstavách, pretože sa vyskytujú dvojnohé aj štvornohé draky, no sú známe draky aj viacnohé alebo dokonca beznohé. Existujú zmienky aj o morských drakoch.

Jeho vlastnosti sú v jednotlivých podaniach rovnako problematické ako jeho vzhľad. Môžeme povedať, že klasická predstava Európana je, že sa jedná o hlúpe a zlé bájne zviera. Táto predstava však nie je celkom pravdivá, pretože mnohí draci boli posvätní a ich zabitie bolo tvrdo potrestané. V neeurópskych predstavách drakov sú tieto tvory často dobré a pomáhajúce ľuďom. V niektorých starovekých predstavách nájdeme aj predstavy klasického netvora.

              

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář